(2025-04-18) 18:30 val. – Žagarės kultūros centre (renginys nemokamas)
Kartą per metus menas kvėpuoja garsiau – tarsi pavasario gūsis, išsklaidantis kasdienybės dulkes. Šviesa, gimusi balandžio viduryje, šį vakarą dar vis gyva. Ji įsilieja į grafiką, kiną, poeziją, žvilgsnį. Ateikite – neskubėsime, diskutuosime ir mėgausimės pavasario gūsiais.
PARODA: DAINA MARTINAUSKAITĖ-GUDKOVIENĖ
Parodoje eksponuojami kūriniai iš ciklo „Jūra mieste“ ir „Pasisemsiu debesų“ sukurti monotipijos ir lino raižinio technika. Paveiksluose aiškių formų lino raižinio techniką jungiama su monotipijos tapybiškumu. Kūrėja siekia atrasti savitą braižą, kuris turėtų fotografijos aiškumą, monumentalią struktūrą, ritmą. Jos kūriniai tai jūrinės laisvės ir architektūros portretai, kuriuose miestas tarsi apgaubia pagrindinį paveikslų lyrini herojų – laivą.
Miesto Architektūra savo monumentalumu persipina su jūra, atspindžiu, šviesa, kalnais, debesimis, dūmais ir ledų properšomis. Ritmišku ar reversiniu objektų pasikartojimu, aiškia spalva ir kompozicija, bandoma perteikti vaizduojamo objekto esmę.
Autorė savo kūryboje ieško vidinio jausmo ir emocijos, kuris per spalvą ir formą atspindėtų vaizduojamų objektų slypinčią vidinę energiją. Kalnai, laivai, jūra, miestas ir debesys tarsi įgyja savitą ir atskirą būtį. Jos kūriniai kaip ir eilėraščiai yra pokalbio su savimi išraiška ir savo tiesos ieškojimai. Meninių atradimų kelionėje persipina vaizdai, jausmai, žodžiai, sapnai, sugautos akimirkos ir pažinimo gelmės.
FILMAS: „SUAUGUSIŲ ŽMONIŲ ŽAIDIMAI“ (1967)
Dviejų dalių kino almanachas, kuriame legendiniai Remigijus Adomaitis ir Eugenija Pleškytė panardinami į amžiną vyro ir moters (ne)susikalbėjimo žaidimą. Vairuotojas Bronius jungia dvi novelės – viena pagal A. Pociaus „Žlugimą“, kita – pagal R. Kašausko „Didelių žmonių žaidimus“. Ironija, trapumas, įžvalgos, kurios neprarado aktualumo net po pusšimčio metų.
Filmą pristatys režisierė Dali Rust.
Daugiau apie filmą: https://www.lkc.lt/…/restau…/suaugusiu-zmoniu-zaidimai-9
APIE PARODOS AUTORĘ:
DAINA MARTINAUSKAITĖ-GUDKOVIENĖ – grafikė ir poetė, gyvenanti Klaipėdoje. Teisininkės kelią derina su kūrybine veikla, kurios pagrindas – linoraižinio technikos aiškumas ir monotipijos tapybiškumas. Jos darbai išsiskiria monumentalia struktūra, ritmu ir poetišku jautrumu. Kūrybą inspiruoja asmeninė poezija, meninės studijos pas žinomus Lietuvos menininkus – Petrą Gaidamavičių, Virginijų Viningą, Dianą Monkevičiūtę – bei nuolatinis domėjimasis meno istorija, fotografija ir psichologija.
Kūrėja aktyviai dalyvauja meno edukacijoje – gilina žinias seminaruose ir paskaitose lietuvių bei anglų kalbomis. Vizualinė raiška Dainos darbuose glaudžiai susijusi su vidiniu pasauliu, poetiniu mąstymu, jautria gamtos ir žmogaus būsenų stebėsena.
Jos grafikos darbų ciklai „Jūra mieste“ ir „Pasisemsiu debesų“ buvo eksponuoti personalinėse parodose Naujojoje Klaipėdos galerijoje bei Muižos dvare Latvijoje. 2010 m. dalyvavo A. Švėgždos kūrybos parodos pristatyme Bostono universitete, minint Lietuvos vardo tūkstantmetį.
Kūryboje Daina ieško aiškumo ir gilumos jungties – siekia, kad vaizdas būtų tarsi sustabdytas eilėraštis, kuriame dera linija, forma, tyluma ir atspindys.
APIE FILMĄ:
SUAUGUSIŲ ŽMONIŲ ŽAIDIMAI
Režisieriai Ilja Rudas-Gercovskis, Algimantas Kundelis, Marijonas Giedrys
1968 / 71’/ Lietuvos kino studija
Filmo originali kalba: lietuvių k.
Žanras: Melodrama
Suaugusių žmonių žaidimai – tai dviejų dalių kino almanachas. „Pirmasis žaidimas“ – kino novelė A. Pociaus apsakymo „Žlugimas“ motyvais. „Antras žaidimas“ – kino novelė Raimondo Kašausko apsakymo „Didelių žmonių žaidimai“ motyvais. Abi noveles sieja vairuotojo Broniaus paveikslas. Legendinis aktorių Remigijaus Adomaičio ir Eugenijos Pleškytės duetas gilinasi į amžiną vyro ir moters (ne)susikalbėjimo temą, grakščiai perteikia naiviai vylingą žmogaus prigimties pusę ir skirtingų lūkesčių prieštaras.
2 novelių filmas pagal Algirdo Pociaus „Žlugimą“, Raimondo Kašausko „Didelių žmonių žaidimai“ apsakymus, rež. Ilja Rud-Gercovskis, Algimantas Kundelis, dalyvaujant Marijonui Giedriui. 1967.
Filmas rodomas bendradarbiaujant su Lietuvos kinematografininkų sąjunga. Šis filmas yra programos FILMŲ CIKLO „LIETUVIŲ LITERATŪROS KELIONĖ Į KINĄ: EKRANIZACIJŲ ISTORIJA“ dalis.
Filmo rodymą finansuoja @Lietuvos kino centras.
Renginio partneriai – Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir VšĮ EIK ART