ŽAGARĖS ŽYDŲ ATMINTIES IR DVASIOS KELIAIS

ŽAGARĖS ŽYDŲ ATMINTIES IR DVASIOS KELIAIS

Balandžio 3-osios pavakarę Žagarės kultūros centras tapo ypatinga susitikimo vieta – čia vyko renginys „Žagarės žydų atminties ir dvasios keliais“, kvietęs sustoti, įsiklausyti ir prisiminti. Prisiminti tai, kas šimtmečiais formavo šio krašto tapatybę – gyvą, prasmingą, įvairialypę žydų kultūrą, kurios ženklai ir šiandien alsuoja Žagarės gatvėse, architektūroje, istorijoje.

Renginys buvo skirtas pagerbti vieną iškiliausių Žagarėje gimusių žydų – rabiną Izraelį Salanterį (Lipkiną), etinės judaizmo krypties Musar pradininką, kurio mintys ir šiandien svarbios ieškantiems dvasinės brandos, atsakomybės, žmogiškojo orumo.

Pagrindinį pranešimą skaitė garbus svečias – Europos rabinų konferencijos rabinas Kalev Krelin. Jo paskaita apie rabino Salanterio gyvenimą ir Musar judėjimo esmę buvo išsami, intelektuali ir kartu labai žmogiška. Mintis, kad tikroji dvasinė pažanga prasideda nuo savęs pažinimo ir nuolankumo, ir reikia nuolat KARTOTI, suskambėjo itin aktualiai ir šiandienos pasaulyje. Paskaita vyko anglų kalba, o vertimą užtikrino vertėja Ernesta Miksė.

Vakaro ašis- fotografijų parodos „Žydai dabar“ uždarymas. Tai – šiuolaikinės žydų tapatybės ir kasdienybės atspindys, sukurtas bendradarbiaujant Šiaulių Fotografijos namams BILDUKAS ir Šiaulių apskrities žydų bendruomene. Paroda atskleidžia šiuolaikinės žydų bendruomenės veidą – įvairų, jautrų ir gyvą, išlaikantį ryšį su tradicijomis. Parodos sumanytojas, fotomenininkas, žurnalistas, rašytojas ir fotografijos mokytojas Rolandas Parafinavičius dalyvavo renginyje ir pasidalijo parodos kūrimo istorijomis, įžvalgomis apie žydų bendruomenės matomumą šiandien, apie būtinybę pažinti ir pripažinti šalia esančius.

Svarbi renginio dalis – naujai sukurto maršruto po Žagarės žydų istorines vietas pristatymas. Tai gyvas kvietimas eiti atminties keliais – aplankyti sinagogų kompleksą, buvusią turgaus aikštę, išlikusius žydų namus ir kitus ženklus, menančius kadaise čia klestėjusią bendruomenę. Šis maršrutas parengtas su meile, atsakomybe ir siekiu, kad jis būtų suprantamas kiekvienam norinčiam pažinti Žagarę giliau. Projektą įgyvendino Žagarės kultūros centras, o jog maršrutas pasiektų daugiau žmonių – bendradarbiaujama su Joniškio turizmo ir verslo informacijos centru. Ateityje maršrutą planuojama išversti į anglų kalbą ir pristatyti atvykstantiems turistams. Po renginio visus pakvietėme pasivaikščioti trumpuoju maršrutu apie kurį papasakojo gidė, Alma Kančelskienė.

Renginyje dalyvavo gausi Šiaulių apskrities žydų bendruomenė, pirmininkė Rasella Galinienė, Fotografijos namų BILDUKAS fotografai, Žagarės ir Joniškio krašto bendruomenės nariai, Joniškio raj. savivaldybės mero patarėja Gita Vilčiauskienė, svečiai iš kitų miestų, kultūros ir švietimo atstovai. Dėkojame visiems, jog buvote kartu!

Tai buvo ne tik paskaita ar maršruto pristatymas – tai buvo tylus ir prasmingas bendrystės vakaras. Vakaro, kurio metu istorija tapo gyvu pasakojimu, o atmintis – dvasine buvimo forma. Šis renginys buvo ne tik pažintinis, bet ir emociškai paveikus – jis kvietė sustoti, įsiklausyti ir pajusti. Nes atmintis – tai ne tik praeitis, tai mūsų pasirinkimas šiandien: ar leisti istorijai būti gyvai, ar tyliai nugrimzti užmarštin.

Tebūnie šis renginys pradžia naujų žingsnių – tiek pažinimo, tiek pagarba grįstos atminties link.

Už nuotraukas dėkojame bičiuliui fotografui Jonui Vapsvai!